Nové Město na Moravě
 

O nás

V roce 1905 vytvořil Jan Štursa, akademický sochař a skvělý umělec, vysoký reliéf Salvatora Mundi, což v překladu znamená Spasitel světa. Socha byla umístěna do výklenku na fasádě do náměstí, kde je až dodnes. Podle ní se dům nazývá U SALVÁTORA.

DŮM U SALVÁTORA je pro mě neodmyslitelnou součástí Nového Města a připomínkou dob minulých. V průběhu několika posledních desetiletí však interiér změnil podobu, která jeho minulost zdaleka nereflektovala. Díky zručnosti dnešních mistrů svého řemesla se lze po náročné rekonstrukci těšit z krásy interiéru přibližujicí se podobě domu zejména z doby tzv. První republiky. Historický sklep - nejstarší část domu, dříve patřičně nevyužitý, je ideálním místem pro uložení nejlepších vín ze známého vinařství Baloun.

 

Neopomenutelnou součástí domu je také nejznámější lékárna ve městě, která zde již 110 let prosperuje, a s ní i prodejna knih, patřící k domu více než 90 let.

Mým prvotním záměrem bylo vytvořit místo pro stálou expozici umělecké sbírky výtvarného umění, která vznikla díky mému otci Josefu Sokolíčkovi, který byl velkým patriotem a starostou Nového Města a zároveň znalcem a milovníkem umění.

Rádi bychom do celého domu vnesli znovu život a otevřeli většinu prostor lidem - těm, kteří přijdou obdivovat umění, ale také všem, kteří si chtějí odpočinout od každodenního shonu, na chvíli se zastavit, posedět a vychutnat si dobrou kávu, čaj či sladkosti domácí výroby v příjemné atmosféře kavárny.

                                                                                                                               Dan Sokolíček s rodinou

Dům U Salvátora - pohled od kostelaSalvátor mundiDům U Salvátora - pohled od kašny